Mobiltöltő foglalat

SAJÁT ÖTLET / MY IDEA
A mindennapi szokásomhoz híven, este csatlakoztattam a telefonomat a töltőhöz, amikor eszembe jutott, hogy a neten tömegszámra fellelhetők telefonbölcsők, amibe szépen beleállítva a telefont, nem csak az asztalon hevernek töltésre várva.
Felbuzdulva ötletemen keresgéli kezdtem, hogy a telefonomhoz illőre leljek, amit az asztal díszeként elhelyezhetek a számítógépem mellett. Amire rájöttem, hogy ha nem Iphone, vagy valami nagyon népszerű márka, nagyon népszerű típusának a tulajdonosa vagyok, akkor esélyem sincsen holmi töltős dokkolóra lelnem. 
De mi lenne, ha én gyártatnék olyat, amilyen nekem kell, és eladnám jó áron másoknak is. A keresletet és a kínálatot a piac írott és íratlan törvényei szabályozzák. Az én telefontípusomhoz legyártott fehér színű dokkoló vajon hány embernek kéne? Valószínűleg nem olyan soknak, hogy a drágán legyártott dokkolókat mind az utolsó darabig eladjam, főleg, hogy idővel új telefontípusok jönnek ki, aminek más a formája és használhatatlan vele a dokkolóm. Gagyit meg nem akarok házilag eszkábálni! Most mi legyen?
Univerzális dokkoló!
A dokkoló bölcsője, egy kivehető és cserélhető műanyag betét lenne pár száz forintért, szemben a dokkoló több ezres ára helyett. Mivel a mai telefonoknál a mini USB töltő már szabvány, így a töltő csonkja se kéne hogy változzon telefoncsere esetén, ezért egyszerűen kipattintható lenne a dokkolóból, ha az új telefon miatt cserélni kell a bölcsőt.



Valódi 3D TV

SAJÁT ÖTLET / MY IDEA
Mai nap megnéztük a Jégkorszak 4-dik részét, ami eredetileg 3D-ben jelent meg a moziban, de nekünk otthon sajnos csak sima LCD LED tévénk van. Ami eszembe jutott, hogy a mai 3D TV-k mind csalások, mert az agyunkat és a szemünket verik át, nem valós 3D-k. 
Vajon létre lehetne hozni valódi 3D eljárást?
Szerintem igen!
Bár otthon én soha se fogom tudni megvalósítani, mert nincsenek olyan technológiai lehetőségeim, mint mondjuk a Samsungnak, de azért megosztom veletek az ötletemet. Kommentben nyugodtan cáfoljatok vagy erősítsetek meg!

Az alábbi ábra azt mutatja, hogyan épül fel egy LCD képalkotási eljárása: 



A fenti kép szinte egy sík lap, vagyis 2D, de mi lenne, ha ezt a lapot egymás alá raknánk egymás után, sok-sok réteges pixel szendvicset kapva, és minden pixel darabot külön toronyként tudnánk működtetni, kiemelkedve vagy besüllyesztve a többihez képest. 
Talán mindenki ismeri azt a játékot, amikor egy tűmátrixba nyomjuk bele a kezünket és a túloldalon megjelenik a lenyomat. Valahogy így képzelem én is el a jövő 3D tévéjét, azzal a különbséggel, hogy a tűk azok apró LED tornyok lennének LED rétegekkel, mondjuk 10-20 vagy 30 szinttel  attól függően, hogy milyen vastag egy LED emelet és milyen magasra kell kiemelkednie a síkból.


A rétegeknek az lenne a funkciója, hogy ha kiemelkednek a síkból, akkor oldalról nézve is színes képet adjanak, egy igazi színes 3D alakzatot.

Termo talpbetét

A blogom legelején már megemlítettem, hogy nem csak saját találmányaimat, illetve ötleteimet fogom itt publikálni, így most egy valaki más által kitalált zseniális ötletet ajánlok figyelmetekbe.


A hideg napokon, biztos mindenki szívesen bekapcsolna egy fűtőtestet a lába alatt, amikor a buszra várva már teljesen átfagyott talpa. Erre egy tökéletes megoldás a Thermacell talpbetéte.
Akinek felkelte az érdeklődését a fűthető talpbetét, az Amazonon megvásárolhatja 120-200 $ közötti áron!


Játék és gyermekkezelési instruktor

SAJÁT ÖTLET / MY IDEA
Egy kissé elkalandoztam, de nem felejtettem el ötletelni! Azaz a mostani ötlet a feleségemmel való beszélgetésből származik! 

Játék és gyermekkezelési instruktor


A feleségemmel való beszélgetés során megállapítottuk, hogy a fenti szakma hiányzik, a Magyarországon fellelhető foglalkozások közül, pedig a létjogosultsága meg lenne. Kisgyermekes szülőként sokszor felmerül kérdésként, hogy mit játszunk a gyerekkel otthon, ami nem csak a játék öröme, hanem fejlődés szempontjából is hasznos a gyerek számára. Komoly internetes keresés és aknamunka szükségeltetik az információ kigyűjtésére, ami a legtöbb esetben csak száraz szakmai anyag. 
A másik állandó gond a gyermek helyes nevelése, amiről sok könyv szól, de nem a kisgyerekekre (1-3 éves) vannak kihegyezve, és nem utolsó sorban, egy könyvből nem lehet gyakorlati fogásokat megtanulni. A fenti problémákra megfelelő lenne egy bébiszitterhez hasonló foglalkozás, ami nem a gyerekre vigyázásból állna, hanem tevékenyen a szülő közreműködésével, gyakorlati feladatokon keresztül mutatná meg azokat a fogásokat, amelyekkel fejleszthetők az apróságok készségei, illetve nevelési tanácsokkal látná el a kezdő vagy problémával küzdő szülőket.



3D malomjáték

A következő ötlet nem a sajátom, de nagyon megtetszett! Sajnos a boltban való megvásárolása nem lehetséges, ezért az ötletgazda biztos szívesen fogadná gyártók jelentkezését!

A feltaláló: dr. Lukács Manuéla


A 3D MALOM egy új típusú térbeli látást fejlesztő játék.

A játék újdonsága, hogy nemcsak vízszintesen lehet haladni a pályán, hanem lehetőség nyílik a pályák közötti vándorlásra is, nehezítve így a játékosok helyzetét.

A megoldandó promléma, hogy a térben hat összekapcsolt pályán megszakítás nélkül vándorolhassanak a játékfigurák úgy, hogy a küzdelemben a játékosok, ki tudják rakni egymás mellé „malmot” vagyis a három egyforma játékfigurát, hogy lehetőség nyíljon ezzel az ellenfél egy játékfigurájának levételére.




A malomjáték pályáját egy csőváz képezi, amelyen elhelyezhetők a játékfigurák. A figurák lehetnek plüss játékok, labdák, kendőcskék, de a játékpálya készülhet a csomópontokba épített világító testekkel is, kapcsolókkal működtetve vagy számítógéppel esetleg telefonnal távvezérelve.

A malompálya többféle méretben is készül, az asztalitól a mászóka méretűig.

Készülhet műanyag csövekből, fából, bambuszból, vagy fém csövekből.

Alkalmazási terület: Otthon, óvodában, iskolában, játszóházban, játszótéren, bevásárlóközpont gyermekmegőrzőben, üdülőhelyen, strandon, szabadidő központban.

Előnyök: Kreatív logikai játék.

A 3D malomjátékhoz készülnek egyedi tervezésű játékbábuk.
A bábuk elkészíthetők házilagosan is a játékhoz mellékelt szabásminta szerint is megfelelő vastagságú és keménységű anyagból pl. filcből.
A szabásminták segítségével, illetve átszabásával az egyszerű bábu készítési technológiát alkalmazva bárki szabadon készíthet újabb figurákat is.


A 3D Malomjátéka 2009-ben az AL-BASSEL Fourteenth Fair for Invention and Innovation, Damascus „Al-Bassel Gold Medal” díjat nyert el, valamint a GÉNIUSZ-EURÓPA 2009 Nemzetközi Találmányi Vásáron „GENIUS aranyérem” díjat kapott.

A 3D Malom elektronikusan vezérelt változata 2009 nyarán SZAFT Szentendrei Art Fesztivál keretében került bemutatásra, illetve meghívást kapott a Madridba megrendezésre kerülő Campus Party Europe rendezvényre is.

A XI. Kortárs Művészeti Fesztivál alkalmából meghirdetett Köztéri Óriás társasjáték pályázat keretében a 3D Malomjáték 1,3 méteres változata Székesfehérváron bemutatásra került.

2011-ben az V. Gyermek-Játék kiállításon bemutatásra került a Magyar Alkotóművészek Házában, továbbá az Eötvös Loránd Tudományegyetem hallgatói ötletpályázatán I. helyezést ért el a 3D malom játék.

© A dokumentációban foglaltak szellemi tulajdonjogával dr. Lukács Manuéla rendelkezik.


Telefonos problémamegoldás

SAJÁT ÖTLET / MY IDEA
Régen volt egy ötletem, még olyan 1995 környékén, amikor az internettel ismerkedtem. Arra gondoltam, hogy milyen jó lenne, ha valaki a net mellett ülne és bármikor felhívhatnám, hogy megkérdezzek bármit. A telefon megcsörrenne, az illető megnézné a neten és én boldog lennék, mert hozzájutottam az infóhoz. Ebből persze lehetne üzletet is csinálni, mondjuk emelt díjas vonalon.
Azóta az ötletemet tudtomon kívül megvalósította a T-Com, "Mi a szösz" címmel. Mondjuk a mai világban ez is idejét múltá vált, mert egy okos mobillal szinte bárhol tudunk netezni és megnézni infókat a weben.

Most pedig elérkeztünk a rövid kis felvezetés után a legújabb kreációmhoz! Emelt díjas vonal, amit ha felhívnak, nem csak úgy működne, hogy megnézek bármit a neten, hanem egy probléma megoldó vonal lenne. Mivel manapság nagyon sok funkcionális analfabétával találkozom, úgy veszem észre, hogy biztos lenne keletje egy ilyen szolgáltatásnak.




Gondolj csak bele, hogy éppen egy kisebb autós balesetet szenvedsz. Mit kell csinálni? Hívjak rendőrt? De ez a fickó aki nekem jött azt mondta, hogy valami papírt kitöltünk és az úgy jó lesz! Biztos, hogy jó lesz? És mit kell ráírni?

Vagy teljesen más! Ünnepnap van, minden zárva és az egész doboz tojás, amit tegnap vettem meg van romolva, de ebédre jönnek a rokonok...

Ezeket nem én találtam ki, ilyenekkel hívnak fel az ismerőseim nap mint nap. Egy pár perc beszélgetés után aztán rájönnek, hogy a pofon egyszerű válaszokat ők is tudták volna, de vagy nem jutott eszükbe a stressz miatt, vagy csak egy kis rugalmas, problémamegoldó képesség kellet volna részükről. 

P.Z. Miller